PRÍPRAVA FORTRANS

Približne 5 dní pred vyšetrením vynechať tzv. zvyškové potraviny, t.j. hlavne vlákninu – „šupkové, zrnkové“ ovocie, zeleninu – napr. jablká, hrušky, paradajky, kukuricu, strukoviny, hrozno, mak, rascu, melóny, kivi…takisto vynechať cereálne pečivo, ovsené vločky, červené mäso. Vhodné je konzumovať napr. biele pečivo, cestoviny, zemiaky, jogurty bez zrniek, syry, mliečne výrobky, biele mäso, hydinu, ryby… Posledný deň pred vyšetrením si ešte môžete skoro ráno  do 8,00 dať ľahké raňajky/biele pečivo s maslom, prípadne biely jogurt, piškóty. 24 hodín pred samotným vyšetrením piť už len číre neperlivé tekutiny – vodu, ochutenú číru minerálku, bylinkové svetlé čaje, prípadne čistý vývar z polievky/bujón, ale len číry, bez zeleniny, bez cestovín !!!, nepite ani mlieko, kávu, nejedzte už jogurty…! Týždeň pred vyšetrením vynechať lieky typu NSA /napr. Voltaren, Flugalin, Flector, Ibalgin…/, ďalej preparáty železa / Aktiferrin, Ferronat, Sorbifer/. Posledné tekutiny môžete piť maximálne 3 hod. pred vyšetrením! V prípade diabetu/cukrovky na tabletkách alebo inzulíne alebo ak užívate lieky na „riedenie krvi“- antiagreganciá, resp. antikoagulanciá, napr. warfarín, Xarelto, Eliquis, Pradaxa, Anopyrin, Clopidogrel, Prasugrel, Ticlid, Ipaton …/, prosím upozornite nás vopred a pripravujete sa podľa špeciálneho režimu po porade s nami a ošetrujúcim lekárom, internistom, kardiológom, resp. diabetológom!

Pred vyšetrením Vás poprosíme odložiť si všetky šperky, prstene, retiazky, hodinky atď.

Posledný deň pred vyšetrením okrem tekutín treba užiť prípravok Fortrans, v balení sú 4 sáčky, každý sáčok samostatne poriadne rozpustíte v jednom litri čistej studenej vody, prípadne si ho môžete dochutiť nejakým čírym kyslým sirupom, najlepšie čírou citrónovou šťavou. Po rozpustení postupne pijete vzniknutý roztok postupne tempom približne 1 liter za hodinu – hodinu aj pol podľa priloženého časového harmonogramu. Prvý a druhý liter prípravku sa pijú večer pred vyšetrením a tretí a štvrtý liter sa pije v deň samotného vyšetrenia, tak aby ste posledný liter dopili a ukončili cca 3 hodiny pred samotným vyšetrením. Večer pred vyšetrením aj ráno v deň vyšetrenia vypijete pred Fortransom ešte pol fľaštičky roztoku Espumisan L. Dôležité je napriek nie celkom príjemnej chuti prípravku sa ho snažiť vypiť postupne celý. Je potrebné presne dodržať stanovený časový interval pred vyšetrením a neposúvať ho. Čím ste lepšie pripravený, tým sa koloskopia ľahšie robí, je menej bolestivá a samozrejme znižuje sa riziko prehliadnutia ochorenia.

Dôležité je ukončiť pitie prípravku približne 3 hodiny pred vyšetrením!!

Po užití prípravku treba počítať s hnačkou a kŕčami v bruchu, v deň vyšetrenia si prosím nenatierajte konečník rôznymi krémami a púdrami.